4.1 C
Korsun'-Shevchenkivs'kyy
24 Жовтня, Неділя

Корсунь містичний

АКТУАЛЬНО

Намагався підкупити дільничного

Корсунь-Шевченківський відділ Смілянської окружної прокуратури повідомив місцевого жителя про підозру за надання неправомірної вигоди службовій особі Досудовим розслідуванням встановлено, що...

У навчальному закладі Корсуня виявлено розтрату бюджетних коштів

До суду скеровано обвинувальний акт відносно службової особи одного з державних навчальних закладів міста Корсунь-Шевченківський за фактом розтрати бюджетних...

Скандал і поліція: у Корсунь-Шевченківську міську раду викликали правоохоронців

Візити поліції в Корсунь-Шевченківську міську раду останнім часом стали явищем частим. Сьогоднішній день поповнив цю статистику. Сьогодні, 6 жовтня, виникла...

 

Здавалося б, яка містика у наше 21-ше сторіччя? У світі, де домінують високі технології, суцільна інформатизація та прагматизм? Тут ніби й не може бути місця таїнствам, паранормальним явищам чи легендам. Та все ж вони запаморочливим шлейфом тягнуться за людством з давніх-давен і не збираються нас полишати, розбурхуючи людську уяву і досі. Немає жодних сумнівів, що наш древній Корсунь, який невдовзі відзначатиме своє тисячоліття, переповнений такими унікальними, містичними, на перший погляд малоймовірними, але хвилюючими уяву, захоплюючими легендами, місцями і подіями, за якими криється велична історія нашого міста і його людей. Про них ми й збираємося розповісти нашим читачам у циклі матеріалів, які підготовлені в партнерстві з завідуючим історичним музеєм Станіславом Степенькіним. А почнемо… з пророцтв.

, Корсунь містичний, Надросся Online

 

Корсунський Нострадамус

 

«Там буде чудовий палац, куди чужі царі і королі приїздитимуть, щоб помилуватися нашим краєм…»

Слова ці, сказані старим козаком-лірником Мусієм Вернигорою наприкінці 1760-х років, були пророчими — у 1782 році князь С.Понятовський побудував на Корсунському гранітному острові свою славетну літню заміську резиденцію, яка потім перейшла до князів Лопухіних-Демидових. То хто ж він був, цей ясновидець Мусій? Реальна особистість чи красива легенда?

Передбачення і пророцтва – містична і… невід’ємна складова буття людської спільноти. Як би сучасне просвітлене і навчене усім законам матерії людство не доводило їх марновірність, пророкування продовжують заворожувати нашу свідомість. Кому ж бо не хотілося бодай трішечки, бодай на мить зазирнути у завтра? Ми не задумуючись можемо назвати імена кількох чужоземних провидців, які пророкували майбутнє — Нострадамус, Каліостро, Ванга, згадаємо навіть Павла Глобу чи Джуну… А от про те, що такий унікальний віщун жив у Корсуні на березі Росі, зараз мало хто й знає.

Як водиться, за покровом часу сховалися точні дані про його народження і походження, а перекази зберегли для нас лише найвидатніші з діянь, прикрашені і оздоблені людською уявою. У довідці, яку надав нам Станіслав Степенькін, знаходимо такі дані:

Вернигора Мойсей (Мусій) (р.н. – р.с. невідомі) – легендарний пророк. Був або козаком, або селянином, або кобзарем, або ворожбитом, або ясновидцем українського чи польського походження. Народився в с. Дмитрівка на Лівобережжі. Ймовірно 1766 р., з невідомих причин, за однією версією, вбив рідного брата і побив матір, а за іншою – вбив матір та брата і покинув дружину. Після цього перебрався на Правобережжя. Ймовірно проживав на одному з островів на р. Росі на околицях м. Корсуня, на землі, що належала пану Никодиму (Антонію) Суходольському, комісару староства Корсунського (за іншою версією – в с. Македонах поблизу Канева). Продиктував Суходольському перед смертю свої пророцтва, які з’явилися вже в часи Барської конфедерації 1768 р. в численних списках. Згідно з одними переказами, помер 1767 р., за іншими – жив ще до 1780 р. Сама його історичність заперечувалась рядом істориків. Вперше його пророцтва були опубліковані польським істориком Й.Лелевелем 1830 р. на сторінках видання “Патріот”.

, Корсунь містичний, Надросся Online

За переказами, Мусій Вернигора молодим хлопцем подався на Запорозьку Січ. Бився проти турків, татар і московитів, певний час був у турецькому полоні в Константинополі. Серед козаків здобув великий авторитет – слава про нього докотилася навіть до російського Петербурга. Важко сказати, чи Вернигора було його прізвище, чи так назвали козака-богатиря за міць і силу. Є ж в українській міфології козак Вернигора з побратимами Вернидубом та Крутивусом…

Божий дар чи Боже покарання…

Різні записи свідчать, що дар ясновидіння прийшов до Мусія Вернигори вже в старості – після страшної життєвої драми: з якихось причин, не відомих загалу, козак вбив своїх матір і брата. Чи був той дар, який з’явився у Мусія відтоді, посланий небесами йому в покарання, чи потужний стрес запустив якийсь механізм яснобачення, але козак почав пророкувати.

Він перебрався жити в Корсунь, де оселився на Росі.

— Швидше за все, жив Вернигора на острові Коцюбинського, — говорить Станіслав Степенькін. — Десь в районі дикого пляжу, на галявині, можливо, й стояла його хатина.

Подовгу сидячи на березі, козак грав на лірі і пророкував про долю України й Польщі. Пророкував у стані афекту, який сходив на нього після глибоких, тривалих снів. Говорив із запалом про те, що очікує цілі європейські держави у найближчому і далекому майбутньому. Його віщування почув корсунський староста Суходольський (за деякими даними, на ім’я Никодим, проте, як зазначає Станіслав Степенькін, у джерелах такий не зустрічається, є Антоній Суходольський). Захоплений пророцтвами колишнього запорожця (а може, сам упевнився в їх достовірності, коли якісь із дрібних справдилися), він намагався постійно бути поруч зі старим козаком – записував, стараючись не пропустити жодне слово.

Одним з найявніших пророцтв щодо Корсуня є віщування старого козака про наш палац. Якось місцевий мірошник надумав поставити новий млин на скелях Росі, але Вернигора йому на це сказав: «Навіщо ставити млин там, де буде чудовий палац, куди чужі царі і королі приїздитимуть, щоб помилуватися нашим краєм?» І той, повіривши Мусію, відмовився від свого задуму. Пройшло ледь більше 10 років і на місці, де мірошник хотів ставити млин, племінник останнього польського короля князь Станіслав Понятовський справді звів надзвичайно красивий палац. Як і передбачав Вернигора, до палацу в Корсунь дійсно приїздили монарші персони з Польщі та Австрії, а згодом і Росії.

Мусій Вернигора помер у віці 96 років. Про свою смерть він також видав пророцтво: казав, що у нього могили не буде… Ховаючи старого козака-лірника, як він і заповідав, на березі Росі, корсунці дивувалися – мовляв, як же, пророк казав, що у нього могили не буде… Певний час до могили їздили паломники з усіх куточків України – особливо багато під час російсько-турецької війни 1806-1812 р.р. Та однієї весни повінь переповнила Рось талою водою, яка забрала з собою і козацьке поховання – справдилось і це пророцтво Вернигори…

Ми йдемо стежками Заповідника із директором історичного музею на місце можливого проживання Вернигори.

— Пророцтво про млин якраз і наводить на думку, що саме тут жив Вернигора, — говорить Станіслав Степенькін. — Мірошник прийшов на острів, тобто на те місце, де вирішив збудувати млин. Тут його й побачив Мусій Вернигора та застеріг не робити цього. Бо де б він зустрів того мірошника, якби той сам не прийшов сюди? Крім того, деякі старовіри відзначають на цьому місці велику потужну природну енергетику, яка могла також приваблювати і Вернигору.

— Найімовірніше, що й могила його була десь поруч із хатою, — додає Станіслав Юрійович. — Логічно, що поховали його на березі Росі в тому місці, де він жив. Так підтверджується і друге пророцтво: тут повінь дійсно могла змити могилу в річку.

«Україна зазнає ще щастя…»

, Корсунь містичний, Надросся Online

Серед головних пророцтв Лірника – загибель Польщі як держави, а потім її відродження, Велика французька революція і війни Наполеона та пророцтво про кращий день для вільної України. У тих пророцтвах – безліч деталей, які вражають точністю передбачень. До речі, і Французьку революцію, і війни Наполеона, і його поразку та заслання Вернигора передбачив надзвичайно точно: «У великій частині світу буде війна, потому посунеться силач Заходу й на чолі народів піде на Схід і Смоленськ здобуде, але в кінці буде скинений із вершка могутності й буде вигнаний на острів…» З пророцтв на більш пізній час – встановлення комуністичного правління у багатьох країнах: «У значній частині світу відміниться Богослужіння, настануть нові уряди, старі зміняться або впадуть…»

Найголовніше ж для нас пророцтво Вернигори про Україну починається словами: «Нація здобуде роль у Європі…». «Господь Бог тримає Україну під своєю опікою, хоч за незберігання Його наказів, на нарід найшла неволя панів, голод, зараза і війна. Україна зазнає ще щастя, але надійдуть для неї часи, коли стануться великі речі. Сказав би я про них, але боюся, щоб Дніпро не повиходив з своїх берегів». Віщун каже про спільне духовне відродження поляків та українців в об’єднанні народів Європи. Далі пояснюється, коли це трапиться: «Навесні непарного року, сума цифр якого рівна п’яти». Таким роком може стати 2021-й…

І пензлем, і словом…

, Корсунь містичний, Надросся Online

…передаватимуть крізь віки полум’яні слова Мусія Вернигори письменники, поети і художники. Образ легендарного козака-пророка піднесе нам творча уява художника Яна Матейка, який написав картину «Вернигора». У центрі картини – легендарний провидець. Лірника підтримують жінка-українка і козак, зліва – корсунський староста Суходольський, який записує пророцтва, а за спиною у нього – гайдамака і двоє молодих українців, яких стримує стара жінка. На передньому плані – православний священик і мандруючий хлопчина з іконою католицької Ченстоховської Божої матері – як символ того, що в українців і поляків – спільне майбутнє…

 

Просто благоговійно ставився до Вернигори і польський шляхтич Міхал Чайковський, у жилах якого текла й козацька кров. Після участі у польському повстанні 1831 року Чайковський емігрував до Франції, де став письменником і журналістом, зокрема пише історичну повість «Вернигора, український пророк». Вважається, що перу Чайковського належить відозва до українських козаків Кубані, у якій, зокрема, були слова: «Чорноморці, славні козаки, кров з крові, кістка з кістки Старого Запорожжя, рідні брати! Чи ж ви забули наш Дніпро, стару Січ, православний Київ … чи ж вам як собакам московському царю довіку служити? … Нумо, панове молодці, коней сідлати та до шаблі й списа братися! Старшину, котра з вами піде – пошануйте, як батьків. А ту, котра запродалася московським царям – женіть як собак поганих! І біжіть в поміч Польщі, в поміч Україні. Нехай цим справдяться слова Вернигори: козаки і ляхи побратаються, як рідні браття… і Святий Бог дасть нам славу, волю і щастя по вік віків!»

(У статті використані матеріали видань «Козацький край», «Легенди України»)

- Реклама -

КОМЕНТУВАТИ

Введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я

- Реклама -

ОСТАННІ ПУБЛІКАЦІЇ

Намагався підкупити дільничного

Корсунь-Шевченківський відділ Смілянської окружної прокуратури повідомив місцевого жителя про підозру за надання неправомірної вигоди службовій особі Досудовим розслідуванням встановлено, що...

У навчальному закладі Корсуня виявлено розтрату бюджетних коштів

До суду скеровано обвинувальний акт відносно службової особи одного з державних навчальних закладів міста Корсунь-Шевченківський за фактом розтрати бюджетних коштів та службового підроблення (ч....

Скандал і поліція: у Корсунь-Шевченківську міську раду викликали правоохоронців

Візити поліції в Корсунь-Шевченківську міську раду останнім часом стали явищем частим. Сьогоднішній день поповнив цю статистику. Сьогодні, 6 жовтня, виникла неординарна ситуація: до депутатки міської...

За крок до опалювального сезону: чи готовий Корсунь до холодів?

Тепло і сонячно (до 15-16 градусів тепла) вдень і майже морозно вночі – такою погодою дивує цьогорічний жовтень. Попри доволі лагідну погоду, осінь поступово...

Бібліотека у Корсуні-Шевченківському відзначила 120-літній ювілей

Золотолистий жовтень подарував нашій громаді чудову ювілейну дату: своє 120-ліття відзначила Публічна бібліотека Корсунь-Шевченківської міської ради. Історія нашої «скарбниці книг» сягає корінням початку ХХ століття,...
- реклама -

СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

- Реклама -